прайшоў тур Магілёўшчыны па футболе

Гасцей парвалі на сухую амаль усіх – прайшоў тур Магілёўшчыны па футболе

Сем матчаў дзясятага тура другой лігі Магілёўскай вобласці па футболе скончыліся перамогамі гаспадароў і толькі адзін – буйной перамогай гасцей. Аўтсайдэры прайгралі з буйным лікам, лідары паказалі сваю моц, некалькі сустрэч скончыліся з не зусім чаканым лікам.

Самыя буйныя вынікі матчаў адбыліся ў зоне “Усход” Магілёўскай вобласці па футболе. Адразу дзве сустрэчы завершыліся з лікам 8-0 на карысць гаспадароў. У першым матчы сустракаліся лідар і аўтсайдэр – горацкія футбалісты і клуб “Віхра“ з Мсціслава.

Ужо ў першыя дзесяць хвілін гаспадары захапілі ініцыятыву, дзейнічаючы вельмі ўпэўнена, востра і прыгожа. У першым тайме горацкімі гульцамі забіта было чатыры мячы, хоць атак было столькі на браму гасцей, што здавалася, галоў мсціслаўцы прапусцяць больш.

Другі тайм у гульні нічога не змяніў: госці абараняліся, рэдка спрабуючы беззуба кантратакаваць, а гаспадары яскрава і востра гулялі наперадзе. Заўзятары ў другой палове матча пабачылі таксама чатры мячы з розных палажэнняў, стандартаў і прыгожых розыгрышаў. Вынік больш чым заканамерны – 8-0 упэўненая перамога горацкага клуба.

Аналагічны вынік матча быў зафіксаваны паміж крычаўскімі і дрыбінскімі футбалістамі. Гаспадары адразу “ўзялі быка за рогі” і забілі хуткі мяч на восьмай хвіліне сустрэчы. З гэтага моманту абарона гасцей не магла спыніць форвардаў крычаўскага “Сожа”, якія з лёгкасцю заходзілі ў штрафную суперніка, забіваючы галы адзін за адным.

Дрыбінскія футбалісты выглядалі значна слабейшымі за гаспадароў і іх атакі выглядалі слабымі, якія з легкасцю адбівалі абаронцы “Сожа”. А крычаўскія футбалісты ў сваю чаргу забівалі галы на розны густ, чым радавалі мясцовых заўзятараў. Усяго за першы перыяд было забіта ажно пяць мячоў.

У другім тайме кардынальна гульня не змянілася. Гаспадары расслабіліся, дазвалялі дрыбінцам час ад часу атакаваць. Але атакі гасцей не былі небяспечнымі, а вось гаспадароў наадварот – вострымі і добра арганізаванымі. У выніку футбалісты “Сожа” у другой палове матча забілі яшчэ тры мячы гасцям і выйгралі з сукупным лікам 8-0.

Яшчэ адзін матч скончыўся з буйным лікам паміж футбалістамі “Сервалюкс Агра” і слаўгарадскім клубам. Гульцы “Сервалюкса” гулялі не проста на правах гаспадароў, а пацвярджалі свой высокі статут аднаго з лідараў турнірнай табліцы зоны “Усход”. Першы тайм прынёс шмат небяспечных момантаў каля брамы гасцей, якія спрабавалі супраціўляцца фаварытам гэтага матча.

Рэдкія атакі слаўгарадскіх гульцоў не былі рэалізаваны, затое шквал вострых і небяспечных момантаў каля брамы гасцей скончыліся трыма забітымі галамі. Чакалася, што ў другой палове матча слаўгарадскія футбалісты могуць прыбавіць у гульні і выдаць шэраг небяспечных атак, але адбылося наадварот.

Гаспадары ў другім тайме прыбавілі і выглядалі надзвычай моцна, забіўшы адносна хуткіх два мячы, а ў канцы матчы паставіўшы тлустую кропку сустрэчы – 6-0. Каб размачыць браму гаспадароў госці мелі няшмат магчымасцяў, але рэалізаваць і іх не змаглі.

Больш упартай атрымалася сустрэча паміж клімавіцкімі футбалістамі і клубам “Ніва” з Чавусаў. Гульня пачалася дастаткова роўнай, хоць гаспадары стваралі больш вострыя атакі каля брамы суперніка. Аднак некаторыя небяспечныя моманты мелі і чавускія гульцы, але напрыканцы першага тайма змагла адзначыцца толькі клімавіцкая каманда.

Заўзятары на гарадскім стадыёне ў Клімавічах чакалі напружанага другога тайму. Але ж гаспадары ў другой палове выглядалі на галаву мацнейшымі за гульцоў “НІвы”. Яны кантралявалі мяч, ствараючы адну атаку за другой. Чавускія гульцы агрызаліся, але вялікай небяспекі для брамніка гаспадароў іх контрвыпады не ўяўлялі.

У сярэдзіне другога тайма клімавіцкія гульцы забілі спачатку адзін мяч гасцям, а праз пяць хвілін другі. У выніку сустрэчу клімавіцкія футбалісты без асаблівых цяжкасцяў давялі да сваёй лагічнай перамогі 3-0.

Яшчэ больш напружаны матч адбыўся ў Краснаполлі паміж мясцовым футбольным клубам і гасцямі з Касцюковічаў. Першая палова сустрэчы глядзелася адносна роўна, хоць на нейкі кароткі адрэзак часу краснапольскія футбалісты перахапілі ініцыятыву і забілі прыгожы гол у вугал брамы супернікаў.

Аднак пасля гульня зноўку выраўнялася, а касцюковіцкія форварды нават мелі пару небяспечных момантаў у штрафной гаспадароў. Другі тайм распачаўся з хуткага гола краснапольцаў, на які праз дзесяць хвілін адказалі дакладным ударам са штрафнога госці.

Сустрэча пачала несці вязкі характар, з барацьбой у цэнтры поля і пазіцыйнымі атакамі. Шмат хто з заўзятараў падумаў, што гульня з такім лікам і скончыцца, але напрыканцы перыяду краснапольцы зноўку завалодалі ініцыятывай, пачалі навальвацца на штрафную суперніка і як вынік змаглі забіць трэцці гол – філігранна прабіў кранапольскі форвард. Такім чынам, сустрэча скончылася з лікам 3-1 на карысць гаспадароў.

Адзіны матч дзе прайгралі гаспадары – гэта сустрэча паміж футбольным клубам з Быхава і бабруйскім “Тарпеда”. Бабруйскія футбалісты з’яўляюцца аднымі з лідараў турнірнай табліцы зоны “Захад” і сваё лідарства яны дэманстравалі на полі на працягу усёй гульні.

Першы тайм заўзятарам прынёс тры мяча ў выніку добра арганізаваных атак “тарпедаўцаў”. Але бабруйскія футбалісты маглі забіць і яшчэ, бо выглядалі нашмат мацнейшымі за гаспадароў.

У другім тайме быхаўскія гульцы паспрабавалі адказаць хуткім мячом, зладзіўшы некалькі небяспечных вылазак у штрафную суперніка. Але забіць быхаўцам не атрымалася. А вось госці працягвалі свой моцны футбол і без праблем змаглі яшчэ двойчы адзначыцца, давёўшы лік матча да 0-5 на сваю карысць.

Апошнія дзесяць хвілін “тарпедаўцы” не асабліва стараліся востра гуляць, цалкам кантралюючы матч і гульню. У выніку адбылася чарговая буйная хатняя параза быхаўскіх аўтсайдэраў.

Бадай самым напружаным матчам сталася сустрэча круглянскай “Зары” і глускага “Пціча”. Першы тайм хоць і быў пад кантролем гаспадароў, якія стваралі нямала атак каля брамы суперніка, аднак па-сапраўднаму вострых момантаў было мала.

Глускія футбалісты атак арганізавалі няшмат, пагэтаму шансаў забіць гаспадарам амаль не было. Такім чынам, першая палова матча прайшла сумнавата, пераважна з упартай барацьбой у цэнтры поля.

Другі тайм быў не менш вязкім. На дзіва, глускія футбалісты не толькі паспяхова ліквідавалі атакі суперніка, але маглі часам заняцца уласнымі атакамі, хоць і дастаткова бяззубымі.

У апошнія дваццаць хвілін матча круглянскія футбалісты змаглі перахапіць ініцыятыву і навязаць гасцям свой малюнак гульні. Як вынік – адзіны забіты мяч у сустрэчы, што заляцеў у браму глускай каманды на 77-й хвіліне матча. Пасля поспеху круглянскія футбалісты маглі забіць яшчэ, але абаронцы “Пцічы” змаглі адбіцца ад атак суперніка. Сустрэча скончылася з мінімальнай перавагай гаспадароў з лікам 1-0.

Нечаканы вынік адбыўся ў сустрэчы паміж шклоўскім “Спартаком” і бялыніцкай “Друццю”. Чакалася вельмі напружаная сустрэча з непрадказальным вынікам.

У першым тайме абедзьва каманды глядзеліся зматываванымі на перамогу і актыўна атакавалі браму суперніка. Гульня радавала багатым наборам небяспечных момантаў, актыўнымі і зладжанымі дзеяннямі камандаў. Але свой небяспечны момант змаглі рэалізаваць толькі шклоўскія футбалісты, адкрыўшы лік на 33-й хвіліне.

Другі тайм прынёс хуткі адказ гасцей, якія змаглі прыгожым моцным голам свайго форварда зраўняць лік. Пэўны час гульня ішла роўная, пакуль гаспадары на 65-й хвіліне не арганізавалі хуткую вылазку да брамы суперніка, што завяршылася дакладным ударам шклоўскага футбаліста.

Гэта сталася ключавым момантам, калі бялыніцкія футбалісты зламіліся і не змаглі сабрацца, прайграўшы сустрэчу з лікам 3-1 роўнаму па сіле суперніку.

Фота gorkiv.by, bobr.by і з адкрытых крыніц.